kauen   mas-cher

Prescheñt

 

Imperfect

 ev

 mas-ch

 

 

 ev

 mas-chegva

 

 te

 mas-chas

 

 

 te

 mas-chegvas

 

 el/ella

 mas-cha

 

 

 el/ella

 mas-chegva

 

 nogs

 mas-chan

 

 

 nogs

 mas-chegvan

 

 vogs

 mas-chegs

 

 

 vogs

 mas-chegvas

 

 els/ellas

 mas-chan

 

 

 els/ellas

 mas-chegvan

 

 

 Perfect

 

Plusquamperfect

 ev

 d’è

 mas-cho

 

 ev

 vegva

 mas-cho

 te

 es

 mas-cho

 

 te

 vegvas

 mas-cho

 el/ella

 ò

 mas-cho

 

 el/ella

 vegva

 mas-cho

 nogs

 an

 mas-cho

 

 nogs

 vegvan

 mas-cho

 vogs

 vegs

 mas-cho

 

 vogs

 vegvas

 mas-cho

 els/ellas

 an

 mas-cho

 

 els/ellas

 vegvan

 mas-cho

 

 Futur

 

 Futur anteriogr

 ev

 mas-charo

 

 

 ev

 varo

 mas-cho

 te

 mas-charossas

 

 

 te

 varossas

 mas-cho

 el/ella

 mas-charo

 

 

 el/ella

 varo

 mas-cho

 nogs

 mas-charon

 

 

 nogs

 varon

 mas-cho

 vogs

 mas-charossas

 

 

 vogs

 varossas

 mas-cho

 els/ellas

 mas-charon

 

 

 els/ellas

 varon

 mas-cho

Prescheñt

 

 

 

Imperfect

 

 

 ch’ev

 mas-cha

 

 

 ch’ev

 mas-chess

 

 cha te

 mas-chas

 

 

 cha te

 mas-chessas

 

 ch’el/ella

 mas-cha

 

 

 ch’el/ella

 mas-chess

 

 cha nogs

 mas-chan

 

 

 cha nogs

 mas-chessan

 

 cha vogs

 mas-chas

 

 

 cha vogs

 mas-chessas

 

 ch’els/ellas

 mas-chan

 

 

 ch’els/ellas

 mas-chessan

 

 

Perfect

 

 

 

Plusquamperfect

 

 

 ch’ev

 vaża

 mas-cho

 

 ch’ev

 vess

 mas-cho

 cha te

 vażas

 mas-cho

 

 cha te

 vessas

 mas-cho

 ch’el/ella

 vaża

 mas-cho

 

 ch’el/ella

 vess

 mas-cho

 cha nogs

 vażan

 mas-cho

 

 cha nogs

 vessan

 mas-cho

 cha vogs

 vażas

 mas-cho

 

 cha vogs

 vessas

 mas-cho

 ch’els/ellas

 vażan

 mas-cho

 

 ch’els/ellas

 vessan

 mas-cho

 

 

Prescheñt

 

Passo

 ev

 mas-chess

 

 ev

 vess

 mas-cho

 te

 mas-chessas

 

 te

 vessas

 mas-cho

 el/ella

 mas-chess

 

 el/ella

 vess

 mas-cho

 nogs

 mas-chessan

 

 nogs

 vessan

 mas-cho

 vogs

 mas-chessas

 

 vogs

 vessas

 mas-cho

 els/ellas

 mas-chessan

 

 els/ellas

 vessan

 mas-cho

affirmativ

 

negativ

 

 

 

 

 Mas-cha!

 

 Bech

 mas-cher!

 

 

 

 

 Mas-chans!

 

 

 

 Mas-chè!

 

 Bech

 mas-chè!

 

 

 

 

affirmativ

 

negativ

 

 

 

 

 

 

 Vogs (singular)

 mas-chegs

 

 Vogs  (singular)

 nu

 mas-chegs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vogs    (plural)

 mas-chegs

 

 Vogs     (plural)

 nu

 mas-chegs

 

 

 

 

 

 

turner